top of page

BALIKÇILIK

Balıkçılık için yapılan desteklemeler doğrudan veya dolaylı olarak avcılık ve yetiştiricilik giderlerini azaltmakta veya balıkçılıktan elde edilen geliri artırmak amacıyla verilmektedir. Ancak avcılık ve destekler arasında şöyle bir olumsuz etkileşim sözkonusudur; Balık stokları üzerindeki av baskısının etkin bir şekilde kontrol edilmediği durumlarda destekler avlanmayı teşvik ederek bu baskının daha da artmasına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda destekler kısa vadede avlanan balık miktarını artırmakla birlikte, uzun vadede stoklarının azalmasına yol açmakta ve balıkçılık sektörüne zarar vermektedir. Avrupa Birliği (AB), balıkçılık sektörü küresel balıkçılık krizinin önemli bir parçası durumundadır. AB Komisyonu’nun 2001 rakamlarına göre balıkçılık filosu %40 fazla kapasite ile avlanmaktaydı. Başka bir deyişle çok fazla gemi, çok az balığın peşine düşmüş durumdadır. Balıkçılığın doğrudan av baskısının yanı sıra çevre üzerinde başka bir takım olumsuz etkileri de vardır (diğer deniz canlılarının yanlışlıkla avlanması, deniz yatağının rahatsız edilmesi sonucunda dip canlılarının azalması vb.). Günümüzde yürütülen balıkçılık destekleme çalışmalarında “çevre” faktörü artık yeni odak noktası olmaktadır. Bu sebeple destekleme politikaları AB’de ve Dünyada artık çok daha çevreci bir anlayışla oluşturulmaktadır. Halihazırda balıkçılık faaliyetlerinin Devlet tarafından desteklendiği ülkemizde de balıkçı filosuyla doğal kaynaklar arasında bir dengesizlik sözkonusudur. AB’ye üyelik ile birlikte AB kurallarının geçerlilik kazanacağı balıkçılık sektörümüzü uyum şokundan korumak ve daha da önemlisi balık kaynaklarımızı korumak adına, balıkçılık desteklekleme ve koruma politikalarımızın günümüzde kabul gören “sürdürülebilirlik” anlayışına göre yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.

WhatsApp Image 2021-02-04 at 11.39.36 (2

KONUT PROJELERİ

Ankara markalı konut projeleri kapsamında prim yapacak yeni bölgeler belli oldu.İnşaat firmamız, yeni konut projeleri için lokasyonu podium avm arkası ve çevresi olarak belirledi. Kentsel dönüşüm projelerinin de hız kazanması, Ankara'daki konut fiyatlarını artırıyor. Neden Ankara'da konut projelerinden ev almak gerekiyor?

Gayrimenkul anlamında son yıllarda markalı konut projelerinin sayısı hızla arttı. Yatırımcıların bu doğrultudaki talebi, sektörü adeta uçurdu. Bugüne kadar Ankara'da markalı konut projesinden ev alan herkes kazandı. Kısacası Ankara'da gayrimenkul hiç kaybettirmedi. Bürokrasinin başkenti olan Ankara, memur ve tarım kenti kimliğine üniversitelere, organize sanayi bölgelerine ve farklı sektörlerdeki atılımlarla bilim ve sanayi kenti ünvanını eklemesi ile markalı konut projeleri ile kazandırmaya devam edecek.

PROOFİS

Temellerinin atıldığı günden bugüne, Ankara’da merak uyandıran ve konfor tercihlerinde ayrıcalıklı bir yer edinecek PROOFİS, heyecan uyandıracak bu yeni proje ile Ankara’nın yeni bir simgesi olacak.

Bu şehirde mutlaka sizin için de mutluluğun adresi var.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ

Güneş enerjisinin faydalarından ve diğer enerji türlerine göre avantajlarından bahsetmek gerekirse söylememiz gereken ilk şey hiç kuşkusuz bu enerji türünün hiçbir zaman bitmeyecek oluşudur. Şu an kullandığımız petrol, doğalgaz gibi enerji türleri yakın bir zamanda tükenecek ve bu yakıtlara göre tasarlanan ve altyapısı hazırlanan sistemler tamamen çökecek dersek yanlış olmaz. Fakat Güneş enerjisi dünya var oldukça bizimle birlikte olacaktır ve insanlığın sonuna kadar varlığını sürdürecektir. Bu nedenle yapılan hiçbir yatırım kısa süreli değil sonsuza kadar süreceği düşünülmelidir.

bottom of page